Centrum Medyczne MEDGEN
INFORMACJE:


WWW: https://www.medgen.pl/pl/

Dodano: 2019-12-31

Telefon: 501 377 150

Miejscowość: Warszawa

Adres: Wiktorii Wiedeńskiej 9a

Kod pocztowy: 02-954

Źródła:
https://www.medgen.pl/pl/ch-prz-dr-pl


SOCIAL:


FACEBOOK


TWITTER
Oceń firmę (0 z 0 głosów)WYSTAW OPINIE:Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Badania na obecność wirusa HPV


Wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest najczęściej kojarzony jako główna przyczyna powstawania raka szyjki macicy. Tymczasem jest równie groźny dla kobiet, jak i mężczyzn. Zidentyfikowano już ponad 200 podtypów wirusa.

Drogi zakażenia

Do przeniesienia zakażenia najczęściej dochodzi podczas kontaktów seksualnych, lecz nie tylko. W przypadku, gdy zmiany wywołane przez HPV zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych, istnieje możliwość przeniesienia zakażenia przez bieliznę, czy ręcznik. Aby doszło do zakażenia, zazwyczaj musi dojść do uszkodzenia nabłonka.

Czynniki sprzyjające zakażeniu HPV

  • Palenie papierosów - substancje smoliste mają bezpośrednie działanie kancerogenne, uszkadzając błony komórkowe nabłonków;
  • Duża liczba porodów (powyżej 7),
  • Długotrwała antykoncepcja hormonalna,
  • Inne zakażenia przenoszone drogą płciową, m.in. zakażenie wirusem opryszczki, HIV, Chlamydia trachomatis, przewlekłe stany zapalne,
  • Niedobory odporności,
  • Niedobór antyoksydantów w diecie,
  • Wczesna inicjacja seksualna,
  • Duża liczba partnerów.

Wirus HPV zagnieżdża się w nabłonkach, infekując narządy moczowo-płciowe. W przypadku kobiet zakażenie można podejrzewać u osób, u których występują nawracające i przewlekłe stany zapalne dróg rodnych.

Testy diagnostyczne dla kobiet i mężczyzn

Analiza materiału genetycznego pozwala wykryć niemal wszystkie typy wirusa, czyli aż 41 genotypów. Nie ma znaczenia czy jest to nisko, czy wysokogenny wirus HPV. Badania można wykonać w renomowanym Centrum Medycznym MedGen w Warszawie. Świadomość zakażenia jest niezwykle istotna, ponieważ  długotrwały kontakt z niektórymi typami wirusa HPV może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytu i penisa oraz raka jamy ustnej, krtani, gardła, podniebienia i przełyku. 

Szybkie i bezbolesne pobieranie materiału do badań

Wykrywanie materiału genetycznego wirusa odbywa się za pomocą wyjątkowo czułego testu Real Time – PCR. Materiał do badań uzyskuje się z wymazów lub biopsji.  Wczesne wykrycie pozwala monitorować zmiany i w porę zastosować odpowiednie leczenie.
Autor: Zofia Błaszczyk