K9 & MED Traning Center
INFORMACJE:


WWW: https://k9med.pl

Dodano: 2023-06-16

Telefon: 516024319

Miejscowość: Gliwice

Adres: Płażyńskiego 38

Kod pocztowy: 44-100

Źródła:
https://k9med.pl/aktualnosc/4/syndrom-ptsd


SOCIAL:


FACEBOOK


TWITTER
Oceń firmę (0 z 0 głosów)WYSTAW OPINIE:Brak komentarzy! Bądź pierwszy!

Czym jest syndrom PTSD?


Zespół stresu pourazowego (w skrócie PTSD) jest zaliczany do zaburzeń lękowych dotykających zarówno dorosłych, jak i dzieci. Najczęściej rozwija się u osób, które w przeszłości doświadczyły negatywnego, często wręcz traumatycznego przeżycia. Mowa głównie o znalezieniu się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia oraz bycia świadkiem śmierci bliskiej osoby. Mimo iż jeszcze do niedawna sądzono, że syndrom PTSD dotyczy wyłącznie mężczyzn (m.in. żołnierzy), to dziś wiadomo, iż zespół stresowy dotyka niemal każdego (bez względu na płeć i wiek). Zaburzenie występuje często u strażaków, policjantów czy ratowników medycznych. Sporo cennych informacji na temat oraz metod leczenia opisywanego syndromu można znaleźć na stronie k9med.pl należącej do firmy organizującej szkolenia (m.in. KPP).

Jakie są objawy PTSD?

Zaburzenie powoduje wiele nieprzyjemnych i uciążliwych objawów psychicznych oraz fizycznych. Wśród najczęstszych można wymienić takie jak:

  • stany depresyjne (również myśli samobójcze)
  • uczucie ciągłego napięcia i zdenerwowania,
  • koszmary senne, w których pojawiają się obrazy z traumatycznego wydarzenia,
  • obojętność i brak zainteresowania dotychczasowymi zajęciami,
  • zaburzenia odżywiania,
  • silne bóle głowy,
  • problemy ze snem,
  • przyspieszony oddech i bicie serca,
  • izolowanie się od otoczenia (w tym nawet od najbliższych).

Jak wygląda leczenie zespołu stresu pourazowego?

Walkę z PTSD należy rozpocząć od wizyty u psychologa oraz psychiatry, którzy przeprowadzą szczegółową diagnostykę. Następnie dobierane są odpowiednie metody leczenia, w tym m.in. przepisanie indywidualnie dobranych środków farmakologicznych. Pacjenci często uczestniczą również w sesjach terapeutycznych, w tym m.in. grupowych, gdzie mogą podzielić się swoją historią z innymi osobami, które mają podobne przeżycia. Najważniejsze, aby szukać pomocy i nie dopuścić do rozwoju choroby. Zaleca się również, aby w sesjach terapeutycznych wzięli udział członkowie rodziny w celu zrozumienia stanu lękowego, z którym zmaga się ich bliski.
Autor: Anna Ziółkowska